Újra gyorsan emelkednek az energiaárak, de Brüsszel ezúttal is Kijev oldalán áll (VIDEÓ)
Nagy árat fizet Európa, amiért az EU nem lép fel Ukrajnával szemben egy fontos kérdésben. Szakértő a részletekről.
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
Mark Rutte NATO-főtitkár a davosi Világgazdasági Fórum keretében tartott megbeszélésen kijelentette, hogy Európának kell átvállalnia az Ukrajnának szánt amerikai fegyverek finanszírozását – írta meg az Ukinform. Mint mondta, „ez a háború nem csupán európai konfliktus”, hiszen Oroszország oldalán Észak-Korea és Irán is részt vesz, miközben Kína is hozzájárul a konfliktus elhúzódásához.
Rutte hangsúlyozta, hogy amennyiben az Egyesült Államok továbbra is fegyverekkel látja el Ukrajnát, az európai országoknak vállalniuk kell a költségeket, tekintve, hogy Ukrajna földrajzilag közelebb áll Európához, mint az Egyesült Államokhoz.
Szükségünk van arra, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett maradjon, és a lehető legtöbbet megtegye Ukrajna érdekében, hogy az ország erős pozíciót foglalhasson el a béketárgyalások megkezdése előtt
– fogalmazott a főtitkár.
Hozzátette: „De elmondhatom az európaiaknak: ha az új Trump-kormány továbbra is saját hadiipari komplexumából kívánja ellátni Ukrajnát védelmi eszközökkel, akkor az európaiaknak kell fizetniük a számlát. Ebben teljesen biztos vagyok.” A főtitkár szerint „Ukrajna még mindig közelebb van Európához, mint az Egyesült Államokhoz”, ezért az európaiaknak készen kell állniuk a költségek viselésére.
Geopolitikai probléma
Rutte továbbá rámutatott, hogy az orosz agressziót Észak-Korea, Irán és Kína is támogatja, ami tovább erősíti azt a tényt, hogy a konfliktus nem csupán Európa problémája. „Ez egy geopolitikai probléma, amelyet kezelni kell” – figyelmeztetett. Szerinte egy kedvezőtlen megállapodás esetén az orosz elnök kezet foghat Észak-Korea, Irán és Kína vezetőivel, amely „geopolitikai szempontból nagyon nagy hiba lehet”.
A NATO-főtitkár hangsúlyozta: a szövetségeseknek fokozniuk kell Ukrajna támogatását, hogy megváltoztassák a háború dinamikáját és megakadályozzák a frontvonal nyugat felé történő elmozdulását, amely szerinte „rossz irányba” vinné a konfliktust.
Nem engedhetjük meg, hogy a 21. században egy ország megtámadjon egy másikat, és megpróbálja kolonizálni azt
– figyelmeztetett.
Rutte szerint, ha Ukrajna elveszíti a háborút, a NATO elrettentő stratégiája teljesen újragondolásra szorulna. „Ebben az esetben nem milliárdokról, hanem billiókról beszélnénk” – mondta, utalva a megnövekedett védelmi költségekre. A főtitkár emellett kiemelte, hogy a NATO jelenlegi védelmi kiadásai nem elegendőek az elrettentő rendszer fenntartásához.
Donald Trump amerikai elnök véleményével egyetértve kijelentette, hogy az európai országoknak nagyobb mértékben kell hozzájárulniuk a védelmi költségekhez, hiszen évtizedeken keresztül alulfinanszírozták biztonsági szektorukat.
„Növelnünk kell az ipari termelést, mert jelenleg nem ezt tesszük” – hangsúlyozta. Rutte szerint a NATO védelmi ipara jelenleg nem képes lépést tartani az orosz fegyvergyártással: „A NATO egy év alatt annyi lőszert gyárt, amennyit Oroszország három hónap alatt. És közben Oroszország gazdasága nem nagyobb, mint Belgium és Hollandia együttvéve.” Hozzátette, hogy Kína jelenleg hatszor gyorsabb ütemben állít elő ipari termékeket, mint az Egyesült Államok, ami még inkább sürgeti az ipari termelés fokozását.
A davosi Világgazdasági Fórum résztvevői között világpolitikai vezetők és üzleti döntéshozók is jelen voltak, akik a globális fejlődés legfontosabb kérdéseit vitatták meg. A fórum célja olyan stratégiák kidolgozása, amelyek hosszú távon biztosíthatják a nemzetközi stabilitást és biztonságot.
Nyitókép: HALIL SAGIRKAYA / ANADOLU / Anadolu via AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy árat fizet Európa, amiért az EU nem lép fel Ukrajnával szemben egy fontos kérdésben. Szakértő a részletekről.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Nem tettek jót a pénteki tömegtüntetések Szlovákia politikai stabilitásának.
„Ukrajna területének egyharmada orosz ellenőrzés alatt lesz, és Ukrajna sohasem lesz a NATO tagja” – mondta Robert Fico.
A lengyel miniszterelnök egy jó öreg kommunista trükkel próbálkozott meg.